Відкриваємо надзвичайну Україну разом з студентами-туризмознавцями

Продовжуємо нову інтерактивну рубрику від студентів-туризмознавців Факультету готельно-ресторанного і туристичного бізнесу Університет культури – «Україна надзвичайна». До вашої уваги новий факт про нашу країну, який вкотре підтверджує, що українцям є чим пишатися.

Нині хочемо поділитись з вами інформацією про Одеський національний академічний театр опери та балету.

Театральне життя в Одесі веде свою історію з перших днів існування міста. Театр опери і балету по праву можна назвати старійшиною серед цілого ряду його культурних установ.

На церемонії відкриття театру в 1887 році Фердинанд Фельнер вимовив слова, які в наші дні хочеться повторити слідом за ним: «Міцно і непорушно, як скеля, варто це будівля заздрісникам на зло і служить уособленням сили, що створив його міста. Після дня, проведеного в боротьбі за існування, кожен громадянин знайде тут спокій і ясність духа, а разом з тим і новий стимул до всього доброго і благородного».

Будівля Одеського театру виконана в стилі віденського “бароко”, який був основним в європейському мистецтві з кінця XVI і до середини XVIII століття. Над фасадом підноситься скульптурна група, що зображає одну з муз – покровительку мистецтва Мельпомену.  Трохи нижче розташовані скульптурні групи, також на сюжети із стародавньої міфології. Внизу, біля центрального входу, на високих постаментах встановлені дві скульптурні групи, які втілюють Комедію і Трагедію: зліва – фрагмент трагедії Евріпіда “Іполит”, справа – епізод з комедії Арістофана “Птахи”.

Найкрасивіша частина будівлі – це зал для глядачів. Архітектура його витримана в стилі французького “рококо”. розкішно прикрашений різними ліпними орнаментами з тонкою позолотою. Особливий інтерес викликає стеля.

У основу її композиції встановлені чотири картини художника Лефлера у вигляді медальйонів. На них зображені сцени з творів Шекспіра: “Гамлет”, “Сон в літню ніч”, “Зимова казка” і “Як вам це сподобається”. Вражає витонченістю ажурних деталей велика люстра в центрі стелі. У залі і у всіх ярусах багато різноманітних ліпних прикрас. З особливою витонченістю виконане ліплення в ярусах, бічних вестибюлях і уздовж проходів, що ведуть до лож. Оригінально і винахідливо зроблені світильники, канделябри і орнаменти бронзових інкрустацій.

Особливої уваги заслуговує центральний вхід, прикрашений двох’ярусним чотирикутним портиком, з боків від якого на першому поверсі розташовуються дві скульптурні групи, що символізують два основних напрямки театру: трагедію – сцена з п’єси “Іпполіт” Евріпіда (480 – 406 до н.е.) і комедію – “Птахи” Арістофана (444 – 385 до н.е.). Над ними на другому поверсі давньогрецькі музи дарують натхнення трупі театру у підніжжя колісниці Мельпомени (покровителька драматичного мистецтва) на упряжці з чотирма приборканим пантерами, що вінчає її одеський храм. Напис ж на фасаді – це роки будівництва театру MDCCCLXXXIV – MDCCCLXXXVII (1884 – 1887), латинський напис “ardebat anno” (спалений) і дата останньої реставрації MCMLXVII (1967).

Театр цікавий не тільки своєю архітектурою, але і багатою творчою біографією. Театру належить велика заслуга в розвитку музичної культури на Півдні нашої країни. Тут виконували свої твори П. І. Чайковській, Н. Ф. Римський-Корсаков, С.В.Рахманінов, Ежен Ізаї, Пабло Сарасате і інші. Виступали всесвітньо відомі артисти: Федір Шаляпін, Соломія Крушельницька, Антоніна Нежданова, Леонід Собінов, Тітто Руффо, Баттістіні, Джеральдоні, танцювала перша балерина світу – Ганна Павлова.

У 2007 році, в день відкриття після реконструкції, Одеський академічний театр опери і балету був удостоєний статусу «Національний».

Нині колектив Одеського національного академічного театру опери та балету підкорює неймовірними постановками та креативними ідеями.

Продовжуємо відкривати цікаві факти про Україну з студентами-туризмознавцями Факультету готельно-ресторанного і туристичного бізнесу Університету культури й надалі!