Інноваційно творчі лабораторії міжнародної науково-практичної конференції-фестивалю нематеріальна культурна спадщина як туристичний ресурс: досвід, практики, інновації

Інноваційний формат конференції-фестивалю передбачав другий етап – прикладний напрям роботи. А саме, організацію творчих лабораторій з проведенням серії майстер-класів, відкритих лекцій та презентацій виробів художників, майстрів народної творчості. Регіональне представництво на нинішньому заході було різноманітно-колоритне.

Пріоритетною домінантою роботи всіх локацій було завдання зібрати на одній культурно-творчій платформі носіїв нематеріальної культурної спадщини з різним статусом: занесених до Репрезентативного списку НКС людства, ті, що просувають свій елемент, а також включених до національного та регіонального переліків.

Першим таким номінантом від України – ще в 2013 році стало декоративне-прикладне малярство «петриківський розпис». Свою колекцію унікальних мальованих виробів представили майстри народної творчості  Людмила Лук’яненко - директор Комунального закладу «Петриківська дитяча художня школа ім. Т.Я. Пати  та викладач Олена Данилейко.

У творчій родинній атмосфері упродовж декількох годин відбувалася серія  майстер-класів із петриківського розпису. До роботи в творчій лабораторії було залучено студентство, викладачі, гості свята. Зрозумілим і очікуваним виявився інтерес учасників до створення власних малюнків, з яких прочитувалася і знаменита петриківська «цибулька», і «калинка», веселили душу «півники», «павичі» та інші символи.

Важливим аспектом роботи Конференції була презентація надбань Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Серед них: косівська кераміка як традиційне ремесло Карпатського регіону та кролевецькі ткані рушники як неповторні витвори мистецтв поліського краю.

Другий рік поспіль на конференції-фестивалі присутній креативний десант майстрів та їх вихованців з Івано-Франківщини. Багатогранним різнобарв’ям красувалися їх вироби на виставці – презентації. Витонченість форм, геометрична точність малюнків, вишуканість орнаментів вабили око всіх присутніх. Ознайомлення з експозицією виробів проводила кандидат мистецтвознавства, професор кафедри прикладного та декоративного мистецтва Косівського інституту декоративного і прикладного мистецтва Львівської національної академії мистецтв Марія Гринюк та студент-магістрант Микола Чорний із родини відомих керамістів,  а також завідувач  відділу рисунка та живопису Косівського училища прикладного мистецтва Львівської національної академії мистецтв Христина Урбанська.

Унікальною на цьогорічній конференції-фестивалі була делегація Сумщини, до складу якої увійшли представники обласної державної адміністрації (керівник апарату – Дмитро Живицький, начальник відділу промоції та туризму – Юрій Гладенко) та Кролевецької об’єднаної територіальної громади, засвідчивши про інтерес керівництва області та району в поширенні знань про елемент та сучасні форми його презентації. Представлення виробів майстрів кролевецького переборного ткацтва продемонструвала зберігач фондів Комунального закладу «Музей кролевецького ткацтва» Ірина Пурига. А секретами технології створення унікальних червоних орнаментів на білому рушниковому тлі поділилася майстер художнього ткацтва Валентина Гецевич.

Окрасою урочистої частини роботи конференції стала презентація креативною командою учнівської молоді – членами Кролевецької районної дитячої громадської організації «Центр українознавства «Гідність» – колекції святкового та повсякденного молодіжного одягу, створеного під час реалізації громадського проекту «27 вишиванок до 27-ї річниці незалежності України», спрямованого на популяризацію та просування унікального кролевецького промислу до Репрезентативного списку  нематеріальної культурної спадщини людства. Керівник спільноти –  Світлана Марченко; модельєри проекту – Тетяна та Арсеній Германи.

Практична цінність інноваційного формату конференції-фестивалю полягає в тому, щоб не лише поширювати знання про наявні елементи Національного списку нематеріальної культурної спадщини України, а й бути майданчиком для поширення знань та обміну досвідом між всіма зацікавленими сторонами в просуванні елементів до списків та переліків нематеріальної культурної спадщини людства та України.

Захоплюючим став майстер-клас по виготовленню картин із солоного тіста від майстрині з Андрушівщини Житомирської області – Валентини Кравчук. Її роботи: картини та ужиткові вироби проникнуті різносторонньою тематикою і можуть прислужитися поціновувачам такого виду прикладного мистецтва.

Унікальною родзинкою наукової частини конференції стала участь делегації Мелітопольського  державного педагогічного університету ім. Богдана Хмельницького у складі проректора,  кандидата географічний наук, доцента, Заслуженого працівника освіти України Олени Арабаджи та кандидата географічних наук, старшого викладача Топалової Олесі Іллівни. Колеги поділилися власним досвідом традиції приготування  караїмських пиріжків (етъ аякълакъ), які традиційно виготовляють караїми Мелітополя, пригостивши учасників конференції  смаколиками та представивши віртуальну інтерактивну карту міста в контексті трансформації гастрономічного туризму в умовах інтеркультурного міста, яким є Мелітополь.