(044) 537-20-98

Новий погляд на традиційне мистецтво

Без традиції нема культури…

В’ячеслав Липинський

В умовах сучасного світу, де все взаємопов’язано, очевидною є здатність культури змінювати суспільство. Наукова бібліотека Київського національного університету культури і мистецтв спільно з Кафедрою міжнародного туризму намагається у своїй діяльності враховувати сучасні тенденції культурних процесів, розвивати нові проекти та втілювати молодіжні ініціативи.

Особливе місце в українській культурі займає косівська кераміка – невичерпне джерело самобутності та яскравий прояв культурного різноманіття.

З нагоди Великодня, у рамках Культурологічної студії Автентика, за участі Київського міського будинку вчителя, Кафедри міжнародного туризму ФГРіТБ та Наукової бібліотеки КНУКіМ відкрилась виставка «Воістину», яка презентує твори косівської мальованої кераміки члена Національної спілки художників України Марії Гринюк.

Святкову атмосферу заходу створив ансамбль народної музики «Гарнограй» Факультету музичного мистецтва Київського національного університету культури і мистецтв (художній керівник – Сергій Дідок).

Відкрила захід Світлана Коб’юк, завідувач відділу патріотичного виховання Київського міського будинку вчителя: «Ми відкриваємо виставку косівської кераміки Марії Гринюк «Воістину». Це – особистий внесок педагога за фахом і художниці за покликанням у розвиток самобутньої української культури».

У вітальному слові Олена Скаченко, завідувач сектору методичної роботи Наукової бібліотеки КНУКіМ зазначила: «Сьогодні ми відкриваємо виставку творів мальованої кераміки самобутньої гончарівни з міста Косова Марії Гринюк. Споглядаючи твори, представлені на виставці, ми бачимо, що вони переповнені духовністю, естетично довершені, вирізняються оригінальністю, новизною форми, відображають образний світ художниці, ілюструють її спогади, сучасні прагнення і бажання».

Голова Косівської районної ради Павло Ванджурак у своєму виступі наголосив: «Переконаний, що косівська кераміка заслуговує і повинна бути включена до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО».

На відкритті виставки побували студенти 1-го курсу (група Т-36) напряму підготовки 242 «Туризм». Для них це перша зустріч з гончарем, що творить косівську кераміку, однак не перше знайомство із сучасними майстрами народної творчості. Спілкуючись із Марією Гринюк, молодь дізналась про технологію виготовлення косівської кераміки, зрозуміла, що це клопітка праця, яка потребує вмінь, любові до мистецтва і творчого пориву, що потім проявляється у різноманітності виробів. Відвідання виставки стало для КНУКіМівців чудовою нагодою пізнання традицій та викликало бажання рекламувати туристичні родзинки Гуцульщини і творчість художників-керамістів.

Доцент Кафедри міжнародного туризму КНУКіМ Алла Гаврилюк переконана, що Косівщина – це край, який вирізняється особливим шармом українських традицій. Мистецтво мальованої кераміки – головний бренд території, який виділяє Косів серед інших туристичних локацій України. Традиційні сюжети косівської майоліки запрошують замислитися над сутністю буття, доторкнутися через кольорову гаму до природних смислів. Адже у колористиці косівської кераміки ми читаємо зв’язок землі з космосом, традицій та сучасних новацій.

З величезною увагою гості слухали Марію Гринюк, яка розповіла про власні пошуки та новаторські підходи до традиційного мистецтва; про колористику як канонічний елемент косівської кераміки: коричневий, зелений та жовтий кольори на білому тлі. «Косівська кераміка як вид мистецтва бере початок в Європі у ХІХ столітті. Гуцули змогли його настільки інтерпретувати і вдосконалити, що воно стало унікальним мистецтвом нашого краю. Кожен майстер має свій почерк у декоруванні; рослинна, анімаційна орнаментика у кожного майстра особлива. Технологія косівської кераміки – дуже складна. Це локальне явище, яке досі ніхто не підробив, не скопіював».

Експерт з нематеріальної культурної спадщини Світлана Пахлова привітала художницю з відкриттям виставки та розповіла про спільну роботу над підготовкою номінаційного досьє про традиції косівської кераміки.

Анна Андрес, доцент Кафедри теорії та історії мистецтва Національної академії образотворчого мистецтва зазначила: «Персональна виставка – це особлива відповідальність, адже художник повністю відповідає за все, за кожну роботу, за експозицію. Але найбільша відповідальність у народних майстрів як зберігачів традицій перед минулими і прийдешніми поколіннями. Своєю творчістю Марія Гринюк продовжує і розвиває досвід попередніх поколінь для того, щоб передати його майбутнім. У кожен свій задум майстриня вкладає багато душі, любові, емоцій, енергії. Хочу побажати, щоб пані Марія свої бажання втілила і в творах, і в житті!».

Яскравою родзинкою виставки є Мистецький куточок родини Марії Гринюк, який демонструє вироби традиційних промислів Гуцульщини у виконанні сучасних майстрів. Це, зокрема: мисник (автор – Роман Гринюк), шкіряний гарнітур «Ми двоє» (автор – Олег Данищук), лялька-мотанка (висота – 90 см, автор – Оксана Сусак-Зеленчук), ткані верети родини Марії Гринюк (початок ХХ століття).

Гринюк Марія Миколаївна – художниця, член Національної спілки художників України, кандидат мистецтвознавства, доцент. Професор Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. Голова Благодійного фонду «Автентика Гуцульщини», автор проекту «Галерея майстрів Гуцульщини».

Працює в матеріалі майоліка, порцеляна, захоплюється графікою й декоративним розписом на папері. Твори Марії Гринюк зберігаються у збірках вітчизняних музеїв та у приватних колекціях України, Європи, Америки, Канади та інших країн.

Тел.: +38 (044) 537-20-98

Моб.: +38 (096) 989-88-92