«Орьнек» як символ історії та культури

В умовах стрімкого розвитку інформаційних технологій та глобалізаційних процесів гостро стоїть питання про збереження самобутніх традицій, національної ідентичності, культурної спадщини та її надбань. Київському національному університету культури і мистецтв вдало вдається відчувати дух часу і тримати патріотичну хвилю.

Особливо актуальним цей напрям роботи проявляється у підготовці фахівців для сфери туризму, яка максимально транслює досвід минулих поколінь в сучасному інформаційному просторі.

Важливим є поширення знань, спрямованих на пізнання автентичної самобутньої культури, що особливим сегментом проявляється через елементи нематеріальної культурної спадщини.

В рамках імплементації Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини в Україні важливим є набуття знань у закладах формальної освіти. Тому в 2017-2018 навчальному році Кафедрою міжнародного туризму започатковано викладання навчальної дисципліни «Атрактивні ресурси нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО».

«Лекційно-практичний курс передбачає не лише теоретичну підготовку, а й презентацію знань про елементи нематеріальної культурної спадщини носіями живої традиції», – про це наголосила розробник програми навчальної дисципліни, кандидат наук з державного управління, доцент Алла Гаврилюк – вказавши на прикметність започаткування такої практики саме зі знайомства з нематеріальною культурною спадщиною кримських татар як корінного народу Криму та України.

Із цієї нагоди студентам магістерської і бакалаврської підготовки напряму 242 «Туризм» були презентовані семантичні знаки і символи кримськотатарського орнаменту «орьнек», які нещодавно внесено до Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини.

На авторську лекцію-зустріч до Університету культури завітали гості з Криму та Києва: Чурлу Мамут – заслужений художник України, лауреат премії імені Гаспринського, член Національної спілки художників України, мистецтвознавець, майстер ужиткового мистецтва, дизайнер; Есма Аджієва – голова правління Громадської організації «АЛЄМ», Радник міністра культури з питань Криму; Ленура Халілова, культуролог, методист Національного центру Малої академії наук України.

Студенти мали унікальну можливість доторкнутися до автентичних самобутніх джерел «прочитання» унікальної орнаменталістики «орьнек», про яку майстерно, професійно та емоційно розповів Чурлу Мамут.

Під час зустрічі студенти навчились розуміти таємний зміст кримських орнаментів, заглибились в історію мужнього та волелюбного народу, стали ближчими до розуміння та сприйняття їхньої культури.

По завершенні лекції, студенти і викладачі обмінялися враженнями і поспілкувалися з гостями.

Руслана Мегей, студентка 5-го курсу:

«Представники кримськотатарського народу своїми цікавими розповідями та колоритними орнаментами загіпнотизували всю аудиторію. Із захватом ми слухали трактування орнаментів з вуст Мамута Чурлу, вглядаючись у зразки «орьнеку» та намагаючись самостійно розшифрувати закодовані послання з минулого. Мамут Чурлу – надзвичайно харизматична персона, яка доклала чимало зусиль задля відродження унікального кримськотатарського дива. Він відкрив нам очі на таємне трактування світових шедеврів живопису та познайомив із складним, на перший погляд, але таким зрозумілим світом татарської символіки».

Тетяна Коломієць, студентка 5-го курсу:

«Із захватом ми слухали лекцію від Мамута Чурлу, дізнаючись про національні традиції і побут кримськотатарського народу. Магічним було потаємне трактування орнаментальних символів «орьнеку». Також у нас була можливість на власні очі побачити ці символи на хустинах, тарелях та килимах, які привезли з собою гості. На відкриту лекцію прийшли не тільки студенти магістратури, а й молодші курси, тому що зустріч з майстрами завжди зацікавлює, мотивує та надає натхнення не тільки до подальшого вивчення проблематики автентичних мистецтв, а й до власної творчості та саморозвитку».

Підбиваючи підсумки заходу, завідувач Кафедри міжнародного туризму, доктор географічних наук, професор Володимир Антоненко зазначив, що такий формат проведення авторських лекцій підтверджує використання викладачами кафедри інноваційних практик і підходів до викладання навчальних дисциплін, які вибудовуються на «живому матеріалі» передачі автентичних самобутніх традицій, особливо, коли це стосується нематеріальної культурної спадщини.

Зустріч з представниками кримськотатарського народу ще раз засвідчила про важливість пізнання кожним громадянином України свого етнічного походження, своїх національних архетипів і своїх автентичних надбань.