IQ у різних куточках світу

Усі в світі бізнесу говорять про IQ. Студенти факультету готельно-ресторанного і туристичного бізнесу вирішили розібратися, що ж це таке за IQ. Тож IQ — intelligence quotient, — кількісна оцінка рівня інтелекту людини: рівень інтелекту відносно рівня інтелекту середньостатистичної людини такого ж віку. Визначається за допомогою спеціальних тестів.

+студенти

США: поціновувачі швидкості

SAT (тест шкільних здібностей) в США використовують перевіркою знань з конкретних шкільних дисциплін. Певних прохідних балів немає в жодному з них, важливіше рейтинг, а ще індивідуально враховують спортивні досягнення та соціальні активності абітурієнта.

Швеція: поважність математики

У цій країні є й іспити, які кожен університет влаштовує за своїми правилами, і централізований стандартизований тест Högskoleprovet, який може пройти людина будь-якого віку (але після завершення середньої школи) при Раді коледжів. Якщо набрано достатньо балів, університети враховують це і зараховують абітурієнта без додаткової перевірки знань. Вважається, що тест перевіряє здатність отримувати вищу освіту.

Швеція завжди йде шляхом ускладнення математичних завдань, що викликає нарікання в майбутніх гуманітаріїв. Тим паче у середній школі точні науки вчать повільно та дозовано.

Річ у тім, що тут вважають: школярів не треба навантажувати, а ось вища освіта — не для всіх. Щоб її отримати, треба мати наукове (математичне) мислення, навіть якщо хочеш стати журналістом чи психологом.

Ізраїль: акцент на вміння переконувати

Психометричний вступний іспит — так зветься єдиний стандартизований тест для абітурієнтів. Він проводиться централізовано, Ізраїльським центром іспитів і оцінок. Вага результатів під час вступу така сама, як і шкільного атестата — саме ці дві оцінки впливають на рішення приймальної комісії. Деякі виші беруть до уваги оцінки за кожний з напрямків окремо. Чимало університетів готові прийняти абітурієнта з незадовільними результатами випускних іспитів за умови високої оцінки за психометричний тест.

Чехія: типове завдання — карти й доміно

На певні факультети (економічні, соціальні, IT) приймають після мовного іспиту і тесту на IQ. Звісно, це залежить ще й від університету, адже заклади вищої освіти в країні досить автономні. Є нині такі, де приймають результати аналога ЗНО, проводять власні усні іспити чи тестування, беруть усіх за принципом воронки, а потім багатьох відраховують на першому курсі тощо. Але перевірка інтелекту — досить популярна.

Завдання знайомі для тих, хто проходив тести на IQ хоча б в інтернеті. Це числові ряди, де слід знайти закономірність, ряди літер, фігур зі складними елементами, анаграми, слова, серед яких слід знайти зайві, підбір синонімів чи антонімів, просторові зміни. Чимало завдань включають зображення карт або доміно, адже з їхньою допомогою теж легко побудувати послідовності.

Тест містить 70 питань. Пройти його доведеться всього за 70 хвилин. Чеські університети шукають студентів, які не будуть панікувати в умовах невизначеності, швидко прийматимуть рішення. Більшість абітурієнтів не встигають пройти всі питання, але головне — не гнатися за кількістю, а зробити правильно.