Ефективні способи тримати імунітет в тонусі

Імунітет – це не лише про бажання "не хворіти", це складний механізм, який відповідає за наше самопочуття, стан здоров’я та довголіття. Адже імунна система виконує протиінфекційний, протипухлинний захист і відповідає за генетичну стабільність організму. Розповідаємо, як працює імунітет та як допомогти йому бути в тонусі. Бізнес-студенти завжди в темі найактуальніших новин та трендів, а що може бути зараз більш актуальним ніж імунітет?

+студенти

Імунна система – щит організму

Передусім, варто розуміти, що імунітет – це захисна система організму, яка реагує на всі небезпеки, зокрема, бактерії чи віруси. Він є результатом злагодженої роботи органів, клітин та молекул, які розпізнають та знищують чужорідні речовини.

Ознаки, що ваша імунна система ослаблена:

• відчуття слабкості та втоми;
  • часті застудні захворювання;
  • загальне нездужання;
  • больові відчуття в суглобах і м'язах;
  • зниження працездатності;
  • порушення сну.

Коли ефективність імунного захисту знижена, у людини підвищується схильність до інфекцій. У сезон застуд, грипу, а тепер ще й коронавірусу це зовсім невтішна перспектива.

Однак ви можете допомогти своєму імунітету працювати ефективно. Передусім варто збільшити кількість прогулянок на свіжому повітрі та прибрати фактори, які послаблюють імунітет: зловживання алкоголем; куріння, зокрема, пасивне.

Щоб покращити імунітет, позбудьтесь поганих звичок / Фото Unsplash

Натомість варто додати у своє життя кілька простих правил, які допоможуть тримати імунітет у тонусі:

• регулярно споживайте велику кількість овочів та фруктів;
  • достатньо спіть;
  • уникайте тривалого стресу;
  • будьте фізично активними;
  • підтримуйте вагу тіла в межах норми;
  • лікуйте хронічні захворювання;
  • робіть потрібні щеплення;
  • намагайтеся уникати інфекції, мийте руки та готуйте їжу відповідально.

Якими ж є ключові умови міцного імунітету?

• Правильне харчування

Харчування має бути збалансованим та різноманітним: містити жири, білки та вуглеводи. Для нормального функціонування імунної системи потрібні всі жиророзчинні речовини, в першу чергу, це вітаміни A, E, D.

Особливо важливий вітамін D. Окрім участі в обміні кальцію, він виконує низку важливих функцій. Рецептори вітаміну D розташовані на поверхні всіх клітин імунної системи, активуючи синтез протеїнів, які відповідають за знищення чужорідних клітин. Також вітамін D у декілька разів зменшує ризик аутоімунних захворювань та хронічних запалень.

• Овочі, фрукти та клітковина

Треба споживати овочі, фрукти та ягоди щодня. Вони мають становити від чверті до третини вашого раціону. Найкраще додавати овочі до кожного прийому їжі.

• Сон та мінімізація стресу

Складно залишатись здоровим, якщо не налагодити режим сну. Повноцінний сон – це необхідність, ігноруючи яку, ми залишаємо організм без “палива”.

Вночі відбувається інтенсивне відновлення м’язів та шкіри, виділення гормону росту, пролактину і мелатоніну, а також низки цитокінів – молекул, завдяки яким компоненти імунної системи взаємодіють між собою.

Натомість хронічний стрес робить нашу імунну систему вразливою до хвороб. Турбота про ментальне здоров’я є важливою у контексті міцного імунітету.

• Вакцинація

Вакцинація є гарантованим і безпечним способом буквально “створити імунітет” до певного збудника хвороб.

Звісно, організм може здобути природний імунітет, подолавши недугу. Але його ціна інколи дуже висока – це розвиток ускладнень, поява супутніх хвороб чи навіть смерть.

• Помірні фізичні навантаження

Будь-яка мінімальна, проте регулярна фізична активність дуже корисна для здоров’я. Коли ми мало рухаємось, сповільнюється обмін речовин, що впливає на нашу здатність регулювати рівень цукру в крові, метаболізувати жири, негативно впливає на тиск та послаблює м'язи і кістки.

Нам потрібні 2 типи фізичної активності щотижня — аеробні та силові вправи. Адже коли ми мало рухаємось й багато сидимо, організм буквально "вимикається".

Будьте здорові та щасливі!