Навичка постійного навчання: 7 правил

Здатність вчитися — це навичка й теперішнього, і майбутнього. З огляду на те, як швидко відбуваються зміни, як динамічно розвиваються ринки, створюються нові умови, щоби бути в тренді — потрібно навчатися. Ось кілька порад, які допоможуть вам розвинути навичку постійного навчання.

+студентки

1. Цікавтесь новим, будьте допитливими та відкритими

Тут допоможуть навички критичного мислення та креативності. Як це виглядає на практиці?

• Дозвольте собі сумніватись: й у власних знаннях, і в знаннях інших. У нагоді стане питання: а що, якщо? Наприклад, а що, якщо я не все знаю?
  • Спробуйте те, чого не пробували раніше. Думки типу: «мені цього вже не потрібно», «це мені нічого не дасть», «це неможливо», «100 разів пробували — не працює», — блокують нашу креативність.
  • Прослідкуйте та пропрацюйте власні нересурсні упередження. Наприклад, упередження «мені це ніколи не вдасться» можна перетворити на ресурсне: «якщо це вдалось іншим, то це реально й можливо, а отже, кожен, хто докладе зусиль, зможе!».

2. Слідкуйте за інформаційною гігієною

Інформаційних джерел навколо безліч: соцмережі, новини, відео, книги, курси, розмови, дискусії. Важливо навчитися фільтрувати повідомлення, які необхідні саме вам, щоби не потонути в інформаційному смітті. Спробуйте критично підійти до оцінки контенту, аналізуючи його на:

• наявність фактів та аналітики;
  • відсутність категоричних тверджень;
  • наявність різних точок зору;
  • простір для роздумів.

3. Спілкуйтеся

Обговорюйте, дискутуйте та діліться з іншими власними спостереженнями та думками. Так ви краще осмислите вивчене, структуруєте інформацію та, бонусом, покращите навички взаємодії з іншими.

4. Розставляйте пріоритети

Усе й одразу вчити неможливо, а тому:

• складіть план навчання, краще на рік, щоби розуміти основні орієнтири;
  • виділіть ресурси (бюджет, час);
  • практикуйте отримані знання.

5. Оптимізуйте процес навчання

У цьому можуть допомогти:

• план навчання на місяць/тиждень;
  • нотатки, записи;
  • виконання практичних завдань;
  • рефлексія щодо вивченого.

6. Відстежуйте прогрес

За постійного навчання досить легко втратити мотивацію. Пам’ятайте, що результат не завжди відразу помітний. Тому важливо відстежувати:

• що я вмію та знаю?
  • для чого я навчаюсь?
  • де я використовую отримані знання та навички?
  • як я можу підвищити свій рівень?

7. Винагороджуйте себе

Інколи в шаленому ритмі життя важливо зупинитись і подякувати собі. Фіксуйте власні досягнення та діліться успіхами, щоби підтримувати власну мотивацію та бажання навчатись.