Онлайн конференція на ФГРіТБ

Онлайн конференція на ФГРіТБ

Днями на Факультеті готельно-ресторанного і туристичного бізнесу Київського національного університету культури і мистецтв відбулась грандіозна подія – ІV Міжнародна науково-практична конференція-фестиваль «Нематеріальна культурна спадщина як сучасний туристичний ресурс: досвід, практики, інновації» в онлайн-форматі.

+конференція

Особливістю ІV Міжнародної науково-практичної  конференції-фестивалю «НЕМАТЕРІАЛЬНА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ЯК СУЧАСНИЙ ТУРИСТИЧНИЙ РЕСУРС: ДОСВІД, ПРАКТИКИ, ІННОВАЦІЇ» було те, що захід відбувався саме в день святкування 15-річчя Всесвітнього дня вишиванки. Організатори та всі учасники конференції мали можливість приєднатись до урочистостей, взявши участь у онлайн промо-акції ФГРіТБ «Вишиванка – мій світ!» та одягнувши улюблену вишиванку під час проведення конференції.

Конференція-фестиваль відбулася у форматі пленарного засідання та трьох панельних дискусій:

  • креативні підходи до популяризації етнокультурної спадщини українців за кордоном в умовах сталого розвитку туризму;
  • освітньо-просвітницька діяльність навчальних закладів України щодо реалізації основних положень Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини;
  • регіональні представництва популяризації нематеріальної культурної спадщини в Україні.

Відкрив конференцію-фестиваль декан Факультету готельно-ресторанного і туристичного бізнесу Київського національного університету культури і мистецтв Ігор Комарніцький. У своєму вітальному слові Ігор Олегович зазначив, що проводячи активну роботу щодо поширення знань, досвіду популяризації надбань локальної, національної та Всесвітньої нематеріальної культурної спадщини, Факультет готельно-ресторанного і туристичного бізнесу Київського національного університет культури і мистецтв активно позиціонує себе як науково-просвітницький освітній простір утвердження національних цінностей, самобутніх традицій та надбань української культури.

З вітальними словами та побажаннями плідної роботи до учасників конференції звернулися: Михайло Поплавський (доктор педагогічних наук, професор, ректор Київського національного університету культури і мистецтв); Володимир Пилипів (кандидат історичних наук, доцент, ректор Київського університету культури); Тетяна Гуменюк (доктор філософських наук, професор, проректор з науково-методичної роботи Київського національного університету культури і мистецтв); Олександр Буценко (директор Центру розвитку «Демократія через культуру», представник глобальної мережі фасилітаторів ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини).

+Комарніцький Ігор

Для обговорення актуальних питань і проблем були запрошені теоретики і практики з України та ближнього зарубіжжя. Зокрема,  Jozef Zatko (Dr.h.c. mult. JUDr,  PhD., Honor. Prof. mult., President of European institute of further education (EIDV), Founder of Eastern European Development Agency (EEDA), Людмила Войтюк (менеджер по роботі з туристами відділу маркетингу Курорту «Дудінце» (Словацька Республіка); Світлана Кабиш (Director EMBASSY OF HUNGARY – HUNGARIAN TOURISM Information Office (Угорщина); Валентина Русавська (кандидат історичних наук, професор, Заслужений працівник культури України, завідувач кафедри готельно-ресторанного і туристичного бізнесу Київського національного університету культури і мистецтв); Володимир Антоненко (завідувач кафедри міжнародного туризму Київського університету культури, доктор географічних наук, професор); Юрій Карягін (професор Вищої школи туризму та іноземних мов Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie (WSTiJO), doctor habilitatus, голова міжгалузевої профспілки українських працівників у Польщі (Республіка Польща); Нуне Застухова (радник Посольства Республіки Вірменії в Україні), Олена Оганесян, голова громадської організації «Вірменське товариство культурних зв’язків АОКС-Україна»; Євгенія Іванова (заступник начальника управління туризму Київської обласної державної адміністрації, магістрант з менеджменту міжнародного туризму); Джамиля Курбанова (кандидат искусствоведения, начальник Управления нематериального культурного наследия Туркменистана Эпос), Кервен Ёвбасаров (певец-сказитель, заслуженный бахши Туркменистана, старший преподаватель Туркменской национальной консерватории им. Майи Кулиевой)

+Русавська

Конференція-фестиваль «НЕМАТЕРІАЛЬНА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ЯК СУЧАСНИЙ ТУРИСТИЧНИЙ РЕСУРС: ДОСВІД, ПРАКТИКИ, ІННОВАЦІЇ» щороку поповнюється креативними векторами співробітництва. Цьогорічний захід розширився ще одним творчо-практичним напрямом співпраці з представниками української діаспори, які за кордоном популяризують етнокультурну спадщину українців.

+конференція

У межах панельної дискусії «Креативні підходи до популяризації етнокультурної спадщини українців за кордоном в умовах сталого розвитку туризму», амбасадорки з України в Туреччині, Італії, Австралії презентували колосальний практичний досвід.

У своєму виступі Людмила Шимко (голова та ідейний лідер ГО «Чорноморська Асоціація Українців», м. Самсун,  Туреччина), презентувала цікаві проєкти та напрацювання популяризації етнокультурної спадщини українців у Туреччині.

+конференція

Виклики та досягнення у межах етнокультурного міждержавного співробітництва громадських організацій Полтавщини (Україна) та Венето (Італія) у контексті популяризації нематеріальної культурної спадщини через туризм, презентувала Тамара Позднякова (громадська організація «Україна Плюс», співорганізатор мультикультурного фестивалю " Ритми і танці світу&quot, м. Джавера дель Монтелло&quot, провінція Тревізо, регіон Венето)

Про досвід популяризації етнокультурної спадщини України за кордоном громадською організацією «Українська родина» розповіла Віта Михайлова (голова громадської організації «Українська родина», Туреччина, м. Анталія)

+конференція

У своєму виступі Наталія Пошивайло-Таулер (віцепрезидентка Світового Конгресу Українців у країнах Південної, Південно-Східної Азії, Африки, Австралії та Нової Зеландії;  Голова Об’єднання Українців Нової Зеландії (Північ) 2010-2013; власник туристичної компанії «Beyond Tours Ltd» Нова Зеландія 2003-2018, Голова Відділу «Мальви» Союз Українок Австралії, штат Вікторія; менеджерка тендерних проєктів Box Hill Institute, Австралія), презентувала практичний досвід популяризації етнокультурної спадщини України через креативні проєкти, івенти та науково-практичні напрацювання у колоборації культурної спадщини, туризму та креативних індустрій.

У межах панельної дискусії «Освітньо-просвітницька діяльність навчальних закладів України щодо реалізації основних положень конвенції про охорону  нематеріальної культурної спадщини» свої напрацювання зорієнтовані на поширення досвіду формальної, неформальної і інформальної освіти в рамках реалізації основних положень Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини презентували:

  • Валентина Дем’ян (начальник відділу науково-координаційної діяльності та інформації Національної академії мистецтв України, заступник директора Центру розвитку «Демократія через культуру»), з доповіддю «Творчий туризм як форма охорони та промоції нематеріальної культурної спадщини»;
  • Артем Палієнко (перший заступник генерального директора Національного музею народної архітектури та побуту України), представив учасникам конференції багаторічний досвід Національного музею народної архітектури та побуту України щодо популяризації національної культури в столиці. Тема доповіді: «Роль Музею просто неба у популяризації нематеріальної культурної спадщини: проблеми, виклики та шляхи подолання»;
  • Валентина Сінельнікова (доцент, кандидат історичних наук, доцент кафедри музичного мистецтва КНУКіМ), презентувала багаторічний досвід збереження та популяризації нематеріальної культурної спадщини українського народу через традиції, звичаї та фольклор з темою «Фольклорний ансамбль «Кралиця» КНУКІМ та його діяльність в контексті збереження і популяризації нематеріальної культурної спадщини українського народу»;
  • Людмила Мелько (кандидат педагогічних наук, доцент, завідувачка кафедри туризму ВНЗ  «Університет економіки та права «КРОК») представила досвід  популяризації спадщини ЮНЕСКО серед студентської молоді університету КРОК
+конференція
+конференція

Ключовим напрямом культурно-мистецької та просвітницької колаборації є співпраця КНУКіМ з регіональними представництвами популяризації нематеріальної культурної спадщини в Україні.

У цьогорічній конференції-фестивалі серед учасників – представники Луганщини, Донеччини, Одещини, які вперше взяли участь у заході, та Івано-Франківщини, Тернопільщини, Житомирщини, Сумщини, Полтавщини, зі здобутками яких маємо честь ознайомлюватися з року в рік.

З досвідом популяризації нематеріальної культурної спадщини Луганщини присутніх познайомила Наталія Стрєльцова – провідний методист з розвитку декоративно-прикладного мистецтва та традиційних видів ремесел Комунальної установи «Луганський обласний центр народної творчості», яка на прикладі традиційного ремесла бджільництва розповіла про місцеві практики його збереження та промоції на території Сватівської об’єднаної територіальної громади; поділилася досвідом розвитку зеленого туризму із застосуванням апітерапії; ознайомила присутніх із промоакціями  в рамках фестивалю «Медовий спас».

Регіональні особливості популяризації нематеріальної культурної спадщини Донеччини презентувала присутнім завідувачка відділу краєзнавства та туризму Донецького обласного навчально-методичного центру культури Управління культури і туризму Донецької обласної державної адміністрації Валентина Лимаренко, розповівши про смачні традиції краю як нові можливості для розвитку туризму. Учасники конференції-фестивалю ознайомилися з традиціями виготовлення варення із шишок (практика побутує на території Лиманської об’єднаної територіальної громади, смт. Ярове, м. Святогірськ й застосовується туристичним комплексом Криволуцький Етнодвір у с. Крива Лука); особливостями приготування авдіївської каші, живу традицію якої від покоління до покоління передають жителі м. Авдіївки; традицією виготовлення богоявленських галушок, що поширена у  с. Богоявленка Мар’їнського району та голубців із картоплею й козацьким борщем із кропивою (ареал побутування с. Сонячне та м. Волноваха); практикою підтримки та розвитку локального елемента «Псалтиря» - великоднього хліба, який виготовляється у родинах греків Приазов’я.

+конференція

Щороку традиційними учасниками конференції-фестивалю є представники Гуцульщини, зокрема, Косівської територіальної громади Івано-Франківщини, яку представляли кандидат мистецтвознавства, Заслужений діяч мистецтв України, доцент, голова благодійної організації БФ «Автентика Гуцульщини» Марія Гринюк та Олег Данищук, магістр, дизайнер одягу, модератор благодійної організації БФ «Автентика Гуцульщини». За роки нашої співпраці величним здобутком Гуцульщини, Івано-Франківщини та всієї України стало занесення косівської мальованої кераміки до Репрезентативного списку елементів нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО (2019 р.). Зростає інтерес до цього виду традиційного ремесла з боку туристів, тому представники Гуцульщини щиро поділилися досвідом організації екскурсійних маршрутів, майстер-класів та стартом будівництва культурно-мистецького осередку «Дзбан» на території м. Косів за фінансової підтримки держави. Звернули увагу доповідачі й на необхідність збереження поширеного на Косівщині традиційного ремесла кушнірства.

З вітальним словом від Тернопільщини до присутніх звернувся кандидата економічних наук, віцепрезидент з регіонального співробітництва Міжнародної Торгівельної Палати ICC Ukraine, старший віцепрезидент Національної туристичної організації України, меценат, підприємець, колекціонер, засновник громадської організації «Туристична Асоціація Тернопілля»; засновник проєктів «Життя в стилі ЕСО», «MESH Business Course», «Під зорею Пінзеля», етно-галереї «Спадок» Тарас Демкура та поділився здобутками унікального туристичного регіону України у сфері популяризації нематеріальної культурної спадщини.

Через пряме включення з етно-галереї «Спадок» до присутніх звернулася Наталія Волощук, заступник начальника УДСЯО у Тернопільській області, голова громадської організації «Туристична Асоціація Тернопілля», керівник проєктів БО «Благодійний фонд родини Демкур» та віртуозно провела для учасників конференції-фестивалю віртуальну екскурсію світлицею, яка щороку стає все більш популярною серед  вітчизняних та іноземних туристів, додавши локального колориту до розповіді про нематеріальну культурну спадщину Тернопільського краю, зокрема, борщівську вишивку, яку у 2020 р. внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

+Комарніцький Ігор Олегович

Традиційно на конференції-фестивалі досвідом своїх здобутків ділиться Сумщина.  За роки співпраці на території регіону відбулися помітні зрушення у напрямі туристичного просвітництва та популяризації нематеріальної культурної спадщини; почав функціонувати агро-туристичний кластер «Слобожанське коноплярство»; активно промотуються в області та поза її межами осередки локальної туристичної «прив’язки» до місць поширення живої традиції побутування елементів нематеріальної культурної спадщини завдяки діяльності громадської організації «Центр туристичних та культурних проєктів «Мандрівна Україна», з якими учасників  конференції-фестивалю познайомив координатор та ініціатор значної кількості заходів Юрій Гладенко.

Про нові аспекти популяризації кролевецького переборного ткацтва  у туристичних практиках сьогодення через залучення відвідувачів краю до процесу ткання унікальних червоно-білих тканих рушників розповіла Вікторія Гавриленко, начальник відділу нематеріальної культурної спадщини Сумського обласного науково-методичного центру культури і мистецтв, координаторка складання Регіонального переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Сумської області.

Результати унікальних ініціатив для присутніх озвучив Євген Серебряков, автор ідеї проєктів «Край пригод», «Сковорода. Гастробайки», гастрофестивалю «Слобожанські смаки» у доповіді «Гастрономічна спадщина Сумської області: від конопель до фестивалю «Слобожанські смаки»».

Родзинкою регіонального блоку став віковий склад учасників, який найстрокатіше представлено Андрушівською та Лугинською територіальними громадами Житомирської області.  Серед них – Софійка Рудницька наймолодша учасниця (9 місяців) та найстарша  – Надія Шваб (91 рік).

Для присутніх учасників конференції-фестивалю Марія Карповець, художній керівник народного аматорського фольклорного колективу «Бовсунівські бабусі» Будинку культури с. Бовсуни представила культурно-співочу неповторність майстринь ткацького ремесла народного аматорського колективу «Бовсунівські бабусі» с. Бовсуни Лугинщини.

Про розмаїття традиційної дитячої ляльки та досвід її виготовлення й використання у сьогоденні, що активно пропагується та поширюється на території Андрушівської територіальної громади фольклорним ансамблем «Затишок» з с. Мостове, розповіла начальник відділу культури та туризму Андрушівської міської ради, випускниця Академії культурного лідера, постійна партнерка на учасниця конференції-фестивалю –  Наталія Рудницька.

+конференція

Факультет готельно-ресторанного і туристичного бізнесу дбає про спадковість поколінь і щиро радіє, коли наші випускники соціально активні  особистості, які повертаючись до своїх малих батьківщин не чекають, а стають лідерами думок, лідерами змін.  Серед них  Вікторія Гончар,  проєктна менеджерка ГО «Save Poltava» івент-менеджерка, авторка та організатор благодійного культурно-гастрономічного фестивалю «До Енея на гостину», кураторка фестивалю «Опішня СЛИВА-фест» та співавторка туристичного вело-квесту «Макітра опішнянських слив», членкиня міжнародного фестивалю «Полтавська галушка», членкиня Координаційної ради з Туризму та курортів Полтавської ОДА, учасниця проєкту «Школа гідів», яка представила присутнім особливості формування та популяризації гастрономічного бренда «Опішнянські сливи» як об’єкта нематеріальної культурної спадщини Полтавщини, що виступає чинником розвитку локального подієвого та екотуризму регіону.

Унікальним 10-річним досвідом розвитку сільського зеленого туризму на основі популяризації нематеріальної культурної спадщини Опішні поділився Олександр Куденець, власник садиби зеленого туризму «Етнопоселення Старий Хутір» та броварні «Опоченське», ідейний натхненник промотування та розвитку сільського зеленого туризму Полтавщини.

Про інтерпретацію культурної спадщини на прикладі міжнародного фестивалю «Полтавська галушка» розповіла Яніна Барибіна, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри менеджменту ВНЗУ Укоопспілки «Полтавський університет економіки та торгівлі», депутатка Полтавської обласної ради, членкиня постійної депутатської комісії з питань молодіжної політики, спорту та туризму, заступниця голови Координаційної ради з туризму та курортів Полтавської облдержадміністрації, регіональна координаторка з розвитку мережі «Greenways Ukraine». 

З можливостями використання елементів нематеріальної культурної спадщини «вишивка білим по білому» та «рослинного килимарства» м. Решетилівки як туристичного ресурсу ознайомила присутніх Олена Безносюк, куратор проєкту внесення елемента нематеріальної культурної спадщини «вишивка білим по білому» м. Решетилівки до Національного переліку України, старший науковий співробітник Всеукраїнського центру вишивки та килимарства, викладач кафедри туризму Національного університету фізичного виховання та спорту України.

+конференція

Фінальним акордом завершення конференції-фестивалю став виступ Валентини Вітос, директорки Одеського обласного центру Української культури, лауреатки премії імені Р. Палецького, лауреатки Премії за збереження та охорону нематеріальної культурної спадщини у 2020 році Міністерства культури та інформаційної політики, національного експерта з питань нематеріальної культурної спадщини України, яка представила комплексний підхід до застосування надбань нематеріальної культурної спадщини Одещини в туристичних практиках сьогодення; вказала на загрози, які можуть виникати через надактивний туристичний рух; поділилася досвідом реалізації культурно-туристичного маршруту «Шпаків шлях» на Кодимщині у ракурсі співпраці носіїв живої традиції, представників громади та туристичного бізнесу; презентувала досвід роботи «Живого музею» Одещини  як навчального майданчику для екскурсоводів, краєзнавців та туристів; окреслила перспективи розвитку творчого, креативного, повільного, сільського зеленого та інших видів туризму в умовах сталого розвитку регіону.

+конференція

Ось так нематеріальна культурна спадщина єднає однодумців в Україні та по всьому світу і формує активний туристично-просвітницький рух на освітньо-науковій платформі Факультету готельно-ресторанного і туристичного бізнесу КНУКіМ.

Заключне слово, подяку спікерам за цікавість, інноваційність, креативність та запрошення учасників конференції до співпраці пролунало від Ігоря Комарніцького, декана Факультету готельно-ресторанного і туристичного бізнесу Київського національного університету культури і мистецтв.

Враження глядачів та організаторів заходу:

«Щиро вітаю всіх з Днем вишиванки та з можливістю вчетверте  бути учасником комплексного теоретико-практичного огляду сучасного стану нематеріальної культурної спадщини як національного туристичного ресурсу в Україні. Напередодні Всесвітнього дня культурного розмаїття, діалогу та розвитку дуже важливо закцентувати увагу на можливостях туризму розвивати, охороняти та популяризації нематеріальної культурної спадщину. Попереду ще багато плідної роботи та співпраці» – Олександр Буценко, директор Центру розвитку «Демократія через культуру», представник глобальної мережі фасилітаторів ЮНЕСКО від України з питань нематеріальної культурної спадщини.

«Україна має пишатись своїми нематеріальними здобутками, адже саме вони і є нашою унікальною самобутністю. Щиро рада бути учасником цього заходу і презентувати нашу роботу разом з патріотами і амбасадорами української культури з усього світу» – Пошивайло-Таулер Наталія, віцепрезидентка Світового Конгресу Українців у країнах Південної, Південно-Східної Азії, Африки, Австралії та Нової Зеландії

«Житомирщина щиро дякує за неймовірний день та чудову конференцію-фестиваль. Дуже приємно співпрацювати з вашим навчальним закладом. Ви здійснюєте потужну роботу щодо популяризації нематеріальної культурної спадщини України» – Карповець Марія Олександрівна, художній керівник народного аматорського фольклорного колективу «Бовсунівські бабусі» будинку культури с. Бовсуни Лугинської об’єднаної територіальної громади.

«Ще один цікавий день у КНУКіМ. Сьогодні у стінах нашого вузу відбулась неймовірна подія – конференція-фестиваль. Ми просто в захваті. Учасники конференції мали можливість прослухати доповіді від цікавих спікерів з усього світу, познайомитись з нематеріальною культурною спадщиною українського народу і країн-співорганізаторів. Дуже креативний підхід до популяризації нематеріальної культурної спадщини» – студентська молодь ФГРіТБ.

Факультет готельно-ресторанного і туристичного бізнесу висловлює щиру подяку в допомозі організації Міжнародної науково-практична конференції-фестивалю «Нематеріальна культурна спадщина як сучасний туристичний ресурс: досвід, практики, інновації» усім, хто зрозумів і підтримав нас у такій важливій інноваційній справі. А саме: керівництву Київського університету культури та Київського національного університету культури і мистецтв за підтримку ініціатив.

Особлива подяка Чайковській Олені Антонівні та колективу Факультету дистанційного навчання за можливість і допомогу застосування інноваційного формату проведення науково-практичної конференції-фестивалю в форматі онлайн.

З програмою роботи конференції та зі збірником матеріалів конференції можна ознайомитись за посиланнями

https://fgritb.knukim.edu.ua/home/konferencii.html

http://lib.knukim.edu.ua/materiali-konferenciy